موشک آلمانی که به فضا رسید

v2rocket

بیش از ۷۰ سال از موشک‌باران لندن توسط المانی ها می‌گذرد.

درجنگ جهانی دوم در حالی که شهر لندن زیر باران موشکی آلمان نازی قرار گرفته بود انگلیسی ها هیچ راهی برای دفاع در مقابل سلاح جدید آلمانی‌ها نداشتند.  این اسلحه جدید مخوف و مرگبار هیتلر، V2 نام داشت. اولین موشک بالیستیک هدایت‌شونده‌ی جهان که در اوج جنگ جهانی بر سر مردم لندن آزمایش می‌شد. از ماه سپتامبر ۱۹۴۴ تا پایان جنگ، در مجموع حدود ۳ هزار موشک V2 آلمانی شلیک شد و  ۹ هزار نفر را کشت. با فتح برلین و فروپاشی رژیم آلمان نازی، نیرو های متفقین به غارت سرمایه‌های مادی و معنوی آلمانی‌ها پرداختند. علم ساخت موشک‌های بالیستیک و قاره پیما، از جمله‌ سرمایه‌هایی بود که آمریکایی‌ها و روس‌ها آن را به غنیمت گرفتند.

v2 با پرتاب‌گرهای متحرک، به سوی شهرهایی مثل لندن شلیک می‌شد

موشک v2 با پرتاب‌گرهای متحرک، به سوی شهرهایی مانند لندن شلیک می‌شد

موشک‌های V2 هریک ۱۴ متر طول داشته و ۹۰۰ کیلوگرم ماده‌ی منفجره  را باخودحمل می‌کردند. نخستین V2 در ۸ سپتامبر ۱۹۴۴ در لندن فرود آمد و با ایجاد گودالی به قطر ۱۰ متر، ۳ نفر را کشت و ۲۲ نفر را مجروح کرد. برخلاف حملات هواپیماهای بمب‌افکن و یا حتی موشک کروز V1، این موشک جدید بدون هیچگونه هشدار قبلی در شهر‌های هدف فرود می‌آمد.

اوه مطلب جذاب دیگه
تجارت الکترونیک شغل های مختلف را از بین نمی برد، آن ها را متمرکز می کند.

حرف «V» در نام این موشک، حرف نخست کلمه‌ی آلمانی «فرگلتونگس‌وافن» (Vergeltungswaffen) به معنی «سلاح انتقام» است. موشکهای V2  امید آلمانی‌ها برای ضربه زدن به دشمن و پیروزی در جنگ بود.

موشک‌های V2 در عرض شش ماه هزاران نفر را کشتند

موشک‌های V2 در عرض شش ماه هزاران نفر را کشتند

 

هرچند که آمار چندان دقیق و معتبری موجود نیست، ولی گفته می‌شود که این موشک‌ها حدود ۲ هزار و ۷۲۴ نفر را در انگلستان به خاک و خون کشیدند. آماری وحشتناک‌تر نشان می‌دهد که دست‌کم ۲۰ هزار نفر در جریان ساخت اجباری این موشک‌ها جان خود را از دست دادند. یک مورخ فضایی از موزه‌ی علم لندن به نام «دوگ میلارد» (Doug Millard) می‌گوید:«معمولا مردم خیلی راحت از کنار این آمار می‌گذرند» معمولا زندانی‌هایی که در اسارت نازیها بودند، بنا بر تخصصی که دارا بودند، به کارخانه‌ای زیرزمینی، نزدیک کمپ زندانیان «بوخن‌والد» (Buchenwald) در مرکز آلمانانتقال داده می شدند. این کارخانه از محل های ساخت V2 بود.  این افراد در شرایطی بسیار سخت بدون نور آفتاب، با استراحت، غذا و بهداشت کم مجبور به کار کردن بودند. بسیاری از آن‌ها با اتهام خرابکاری عمدی اعدام می شدند.

اوه مطلب جذاب دیگه
سفر هوایی سریع با هواپیمای مافوق صوت ، رویایی که به تحقق نزدیک می شود

 

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*