بهترین مکان قرار دادن مودم Wi-Fi در خانه کجاست؟

GettyImages-99275904-1200x630-e1456784091222

می‌دانیم که قدرت سیگنال اینترنت Wi-Fi که در حال استفاده از آن هستید با فاصله گرفتن لپ‌تاپ یا گوشی‌تان از مودم/ روتر ضعیف‌تر و ضعیف‌تر می‌شود. اگر مودم‌تان در قسمت های جلوی منزل باشد و اتاق خواب در بخش پشتی خانه احتمالا وقتی در اتاق خواب مشغول تماشای ویدیو باشید ممکن است شاهد قطع شدن اینترنت باشید. این شرایط به چندین عامل بستگی دارد؛ اینکه خانه‌تان از چه سازه‌هایی ساخته شده، مارک مودم‌تان چیست، اینترنت‌تان را چه شرکتی در اختیارتان قرار می‌دهد و عواملی از این قبیل همه تاثیر گذارند.

اگر از سایر موانع و مشکلاتی که ممکن است سر راه یک ارتباط خوب و قوی با مودم وجود داشته باشد بگذریم، این نکته که مودم‌تان را کجا بگذارید خودش عامل مهمی است. مساله مهمی که باید همیشه به خاطر داشته باشید این است که سیگنال مودم از آنتن آن در همه جهات در فضا پخش می‌شود و وقتی از سیگنال و قدرت آن حرف می‌زنیم باید آن را چیزی به معنای شعاع دایره پخش همین امواج در نظر بگیرید. اگر مودم‌تان نزدیک به دیواری که مجاور خانه همسایه‌ است قرار داشته باشد بخش قابل توجهی از امواج به همسایه می‌رسد تا شما. (واضح است که در این موارد باید حسابی حواستان باشد که مسائل امنیتی را رعایت کنید تا کس دیگری از اینترنت‌تان استفاده نکند). در ادامه این متن چند نکته درباره نقطه بهینه‌ای که باید مودم‌تان را در آن قرار دهید مطرح شده‌اند.

مودم را در مرکز قرار دهید

مکان مودم یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کنید.  مرکزی‌ ترین مکان منزل را به عنوان محل قرار گیری مودم انتخاب کنید و به این اهمیت ندهید که کامپیوترتان کجاست. اگر بخاطر کابل‌هایی که استفاده می‌کنید دچار مشکل و محدودیت می‌شوید با استفاده از کابل‌های Ethernet Cat 5 مشکل را حل کنید.

 

موانع  را از بین ببرید

امواج رادیویی می‌توانند از درون دیوار عبور کنند ولی هر قدر که دیوار ضخامت بیشتری داشته باشد امواج عبور کرده هم ضعیف‌تر می‌شوند. اگر دیوارهای خانه‌تان آجری یا بتونی باشند امواج به شکل قابل‌توجهی توسط دیوارها جذب می‌شوند و میزان بسیار کمی از دیوار عبور خواهد کرد. موانع فلزی و آینه‌ها هم از دیگر دشمن‌های امواج Wi-Fi هستند که باید حسابی مراقب‌ باشید. این مواد باعث بازتاب امواج رادیویی می‌شوند

 

مودم را در آشپزخانه قرار ندهید

وقتی قصد دارید جلوی همه موانعی که به کیفیت امواج مودم‌تان صدمه می‌زند را بگیرید باید از امواج اجاق‌های مایکروویو حسابی اجتناب کنید. امواج مایکروویو و Wi-Fi از طیف مشترک الکترومغناطیسی ۲٫۴ گیگاهرتزی استفاده می‌کنند. وقتی از مایکروویو استفاده می‌کنید در واقع در امواج Wi-Fi تداخل ایجاد می‌کنید. در عین حال وسایل فلزی موجود در آشپزخانه مثلا بخش‌های فلزی یخچال و فریزر یا اجاق گاز هم از دیگر مشکلاتی هستند که در آشپزخانه سر راه امواج مودم‌تان قرار می‌گیرند. در نتیجه فراموش نکنید که آشپزخانه اصلا جای خوبی برای قرار دادن مودم نیست. البته این را هم اضافه کنیم که تلفن‌های بی‌سیم هم از امواج مشابهی استفاده می‌کنند پس فراموش نکنید که آن‌ها را هم کنار مودم قرار ندهید.

آنتن را درست تنظیم کنید

تاثیر تنظیمات آنتن در کیفیت امواج ارسالی را اصلا دست کم نگیرید. آنتن بخشی از مودم شما است که پخش امواج از طریق آن صورت می‌گیرد. عموما می‌توانید آنتن را از سمتی به سمت دیگر بچرخانید و گاهی به آن چرخش کامل دایره‌ای بدهید. اگر می‌خواهید امواج افقی پخش شوند، آنتن را عمودی قرار دهید. برعکس اگر قصد دارید امواج میان طبقات در دفتر یا خانه‌تان حرکت کند، آنتن را افقی قرار دهید.

گاهی اوقات هم متوجه می‌شوید که مودم‌تان آنتنی دارد که  می شود آن را جدا کرد . در آن صورت می‌توانید آنتن را جدا کرده وا آنتنی تطبیق‌پذیر با دستگاه‌تان خریداری نمایید که قدرت پخش امواج بیشتری داشته باشد.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*