کاهش وزن چه تاثیری بر روی بدن و مغز شما می گذارد؟

ممکن است در هفته اول فکر کنید کاهش وزن از طریق تغییر رژیم غذایی کار راحتی است. ولی وقتی متابولیسم بدن شما تنظیم می شود، متوجه می شوید کالری که مصرف می کنید به اندازه قبل نیست.بنابراین، کاهش وزن  اضافه سخت تر می شود. اوضاع حتی از این هم بدتر است، وقتی چربی شروع به آب شدن می کند، اشتهای شما بیش تر می شود. بعد از یک وعده غذایی، سلول های چربی هورمونی به نام لپتین را وارد جریان خون می کنند.

جاری شدن لپتین در خون، به مغز مخابره می شود. در این حالت، شما باید از خوردن دست بردارید. ولی افرادی که چربی کم تری دارند، میزان لپتینی که از آن ها وارد جریان خون می شود کم تر از حد معمول است.

اوه مطلب جذاب دیگه
چگونه گرسنگی پس از مدت طولانی نادیده گرفته شدن از بین می رود؟

در اسکن مغز افرادی که بیش تر از ۱۰% وزن بدن خود را کم کرده بودند مشخص شد که لپتین کم تر، باعث افزایش فعالیت نواحی از مغز شده که میل ما به خوردن را کنترل می کنند. نتیجه کار تنها افزایش اشتها نیست. بلکه در نهایت فرد مجبور می شود که غذای بیش تری بخورد، غذاهایی که کالری بالایی دارند. چرا که مغز شما تلاش می کند میزان لپتین را به حد معمولی برساند. با این حال، در طولانی مدت، مبارزه با این میل برای مصرف پیتزا و انواع شیرینی جات ارزشش را دارد.

علاوه بر مواردی مثل کاهش ریسک سکته قلبی، فشار خون، کلسترول بالا و دیابت نوع ۲، دانشمندان با بررسی افرادی با اضافه وزن بالا متوجه شده اند که این افراد تنها با کاهش یک پوند وزن، چهار پوند فشار را از روی مفصل های زانوی خود برمی دارند.کم کردن وزن اضافه هم چنین باعث کاهش فشار رگ های خونی می شود  و عملکرد کلی مغز را افزایش می دهد.

اوه مطلب جذاب دیگه
پنج حرکت یوگا برای کاهش استرس

مطالعات زیادی نشان داده اند که افرادی که به دنبال گزینه کاهش وزن از طریق جراحی می روند بعد از سه ماه از نظر حافظه، تمرکز و مهارت های حل مساله با پیشرفت هایی مواجه شده اند.علاوه بر این، بررسی های صورت گرفته روی مغز نشان می دهد که افرادی که وزن کم می کنند و تا ۹ ماه این کاهش وزن را حفظ می کنند، بدنشان نسبت به غذاهایی با کالری بالا واکنشی متفاوت از قبل نشان می دهد.

نواحی از مغز که مربوط پیش روی، انگیزه داشتن و ذائقه هستند آن چنان که باید تحت تاثیر قرار نمی گیرند. ولی بخش هایی که مربوط به کنترل شخصی بدن هستند از نظر میزان فعالیت افزایش می یابند. به این ترتیب، هرچه زودتر با این تمایل ها مبارزه شود، کنترل آن ها بعدا راحت تر می شود. به نظر می رسد، هم چون بقیه موارد، کاهش وزن  با ورزش راحت تر از بقیه کارها باشد. 

[ratings]

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*