چگونه گرسنگی پس از مدت طولانی نادیده گرفته شدن از بین می رود؟

معمولا اگر مشغول انجام یک فعالیت جذاب مثل خواندن یک کتاب خوب باشید، گرسنگی را فراموش می کنید؟ تقریبا این طور به نظر می آید که تا زمانی که مشغول تمام کردن آن وظیفه هستید، می توانید دردهای گرسنگی را تحمل کنید. آن هم در حالی که گرسنگی می تواند ضربه سختی به شما بزند.متخصصان تغذیه معتقدند چنین پرسشی شاید ساده باشد، اما پاسخ آن کاملا پیچیده و گمراه کننده است. [چرا بعد از این که اسفناج می خورید دندان هایتان حالت عجیبی پیدا می کنند؟]

زمانی که یک شخص گرسنه است، مجموعه ای از هشدارها به مغز ارسال می شود مبنی بر این که بدن به غذا نیاز دارد. یکی از این هشدارها هورمونی است به نام گرلین که آن طور که یکی از مطالب نشریه «روانشناسی و رفتار» در سال ۲۰۰۶ اعلام کرده، «تنها ماده بدن پستانداران است که در افزایش اشتها و برداشت غذایی که وارد بدن می شود نقش دارد.

اوه مطلب جذاب دیگه
کدام میوه ها بیش ترین قند را دارند؟

آن طور که در این مطلب اشاره شده، بخش اعظم گرلین تامینی بدن در شکم و دوازدهه (اولین بخش روده کوچک) تامین می شود. گرلین زمانی که درست می شود می تواند از موانع پیش روی خون – مغز عبور کند، بخش های مشخصی از مغز را نشانه بگیرد و باعث ایجاد گرسنگی شود.

.

علاوه بر این طبق صحبت های این مطلب، گرلین ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته با ماست: زمانی که غذا می خوریم سطح آن کاهش می یابد، پیش از غذا خوردن افزایش می یابد و از نظر تراکم به سطحی می رسد که باعث تحریک گرسنگی شود.با این حال، یک نتیجه علمی کنجکاوی برانگیز نشان می دهد که گرلین تنها عامل و مهم ترین عامل دردهای گرسنگی نیست.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ در نشریه تغذیه بالینی انجام شد، ۵۹ فرد بزرگسال چاق در یک برنامه هشت هفته ای شرکت کردند. برنامه ای که در آن، یک روز در میان روزه می گرفتند (در روز های «روزه» غذای کمی می خوردند و در روز های دیگر آزاد بودند). ولی بعد از این که سطح گرلین شرکت کننده ها ارزیابی شد، محققان در تحقیق خود نوشتند که «گرسنگی به هیچ وجه ارتباطی با میزان تراکم گرلین نداشت.»

اوه مطلب جذاب دیگه
ارتباط بین دیدن و شنیدن ، مرد واقعا چه کلمه ای رو تلفظ میکنه؟

به عبارت دیگر، زمانی که مردم روزه می گیرند، سطح گرلین آن ها افزایش می یابد. اما بنا به دلایلی نامشخص، این مردم در مقایسه با بقیه افراد احساس گرسنگی بیشتری نمی کنند.

کالین تیوکسبری، مدیر برنامه پرخاشگری پن مدیسن که در این مطالعه یا تحقیق شرکت نداشته است، به لایو ساینس می گوید: «این مساله جذاب است چرا که بحث این که «واقعا چقدر گرسنه هستید؟» چندان مطابق با چیزی نیست که ما از نظر پزشکی بررسی میکنیم.»

پس چرا مردم به طور اساسی می توانند دردهای گرسنگی خود را نادیده بگیرند؟ طبق مشاهدات روایت شده، یک نظریه این است که فعالیت های شدید می توانند ذهن مردم را نسبت به گرسنگی منحرف کنند. این ادعایی است که لیا گروپو، متصص تغذیه بالینی مرکز مراقبت های بهداشتی استنفورد در پالو آلتو کالیفرنیا مطرح می کند.

اوه مطلب جذاب دیگه
اثر نور و تاریکی بر کیفیت خواب

گروپو به لایو ساینس می گوید: «اغلب مردم اگر واقعا حواسشان به چیزی مشغول باشد، می توانند احساس گرسنگی را نادیده بگیرند. با گذر زمان این مساله [حس گرسنگی] از بین می رود، چرا که شما تمرکز اصلی خود را بر روی چیز دیگری معطوف کرده اید.»

با این حال، اگر نشانه های زیادی اطراف شما وجود داشته باشند که گرسنگی را به شما یادآوری می کنند (برای مثال در آشپزخانه رمان بخوانید و بوی شام در هوا پخش شده باشد)، در این حال احتمالا متوجه می شوید که خیلی گرسنه هستید.

[ratings]

منبع: Livescience

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*