توسعه هوش مصنوعی ، ربات ها به زودی از انسان هوشمندتر می شوند

ربات ها هر روز بیشتر توسعه پیدا می کنند و هوشمند تر می شوند. بنا بر تحقیقات علمی ظرف ۳۰ سال آینده، ربات ها ۱۰۰ برابر از انسان ها باهوش تر می شوند.آیا باید نگران خطرات هوش مصنوعی و آینده ای تاریک و سیطره ربات ها برزندگی انسان باشیم؟

ماسایوشی سون، مدیرعامل شرکت بزرگ سافت بانک (Softbank) که در حوزه فناوری فعالیت می کند، مدتی است که شرکت خود را برای پیاده سازی این برنامه آماده می کند.حال فعالان حوزه فناوری به این باور رسیده اند که ربات ها نه تنها از نظر هوشی از انسان ها جلو می زنند، بلکه در ۳۰ سال آینده به ضریب هوشی ۱۰۰۰۰ خواهند رسید. بسیاری از فعالیت ها مانند تولید محتوا ، ساخت انیمیشن و حسابداری در آینده کانلا توسط هوش مصنوعی ربات ها انجام خواهد شد.

سون که  در همایش ابتکارات سرمایه گذاری در آینده صحبت می کرد، کسی است که سرمایه گذاری های متعددی در شرکت های فعال در هوش مصنوعی ترتیب داده است (شرکت هایی مثل شرکت های تولید کننده چیپ مثل انویدیا (Nvidia) و ARM Holdings). او در این همایش اعلام کرد که ربات ها از نظر هوشی به سرعت از انسان ها جلو می زنند و در نهایت به سطحی از هوش می رسند که ما حتی تصورش را هم نمی توانیم بکنیم.

هوش مصنوعی ربات

سون در این کنفرانس اعلام کرد: «تکینگی، مفهومی است که باعث جا ماندن مغز انسان می شود. این مفهوم یک نقطه اوج است، یک نقطه عبور که به واسطه آن ها هوش مصنوعی، یعنی هوش کامپیوتری موفق می شود مغز انسان را پشت سر بگذارد. اتفاقی که قطعا در همین قرن رخ می دهد. حرف من این است که دیگر جای بحث و تردید نیست.»

اوه مطلب جذاب دیگه
گوگل کلیپس (Google Clips)، عکاس هوشمند

هوش مصنوعی یا انسانی ؟

اگر بخواهیم محاسبه کنیم، ضریب هوشی یک انسان معمولی بین ۹۰ تا ۱۱۰ است. نوابغی همچون استیون هاوکینگ ضریب هوشی شان به بالاتر از ۱۶۰ می رسد. ولی با این حال، آن طور که روزنامه بریتانیایی اندیپندنت گزارش داده است، هیچ گاه از هاوکینگ به صورت رسمی تست هوش گرفته نشده است.

منسا (Mensa)، انجمن بین المللی تیزهوشان افرادی را وارد انجمن خود می کند که سطح ضریب هوشی آن ها در صورت استفاده از یک ازمون تست هوش استاندارد و مورد تایید، ۹۸ یا بالاتر از آن باشد. انجمن استنفورد بینت (Stanford-Binet)، حداقل ضریب هوشی که قبول می کند ۱۳۲ است، و انجمن کتل (Cattel)، ۱۴۸٫

تکینگی به سرعت در حال نزدیک شدن است.تعیین چارچوب زمانی برای تکینگی از جمله موضوعات مورد بحث است. تکینگی مفهومی است که ادعا می کند ماشین ها از انسان ها باهوش تر می شوند.در ماه مارس، ری کرزویل، مدیر مهندسی شرکت گوگل اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۹، «کامپیوترها از نظر ضریب هوشی هم سطح انسان ها می شوند.»سون هم به سهم خودش بارها بر روی این مساله تاکید کرده که این اتفاق در «۳۰ سال آینده یا بعد از آن رخ می دهد.»

اقدامات او باعث شده که سافت بانک که در شرکت تلکام پرووایدر اسپرینت (telecom provider sprint) آمریکا هم سهام دارد، بتواند خود را برای این تکینگی آماده کند.

اوه مطلب جذاب دیگه
استارت آپ زوم پیتزا و ارزش 50 میلیون دلاری

در ماه می ۲۰۱۷، سافت بانک صندوق ویژن (Vision) را راه اندازی کرد، پروژه ای که به دنبال دست یابی به یک سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری برای شرکت هایی از سراسر دنیا است که «می خواهند خود را برای نسل بعدی نوآوری ها تجهیز کنند.» این پروژه شامل بخش هایی همچون هوش مصنوعی، رباتیک، برنامه های موبایل و محاسباتی می شود.

این صندوق از زمان شروع به کار خود تا به حال، سرمایه گذاری های مختلفی انجام داده است. مواردی مثل سرمایه گذاری در انویدیا که پیش تر ذکر شد، سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری در شرکت نوپای وی ورک (WeWork)، هم چنین گزارش شده است این صندوق به دنبال سرمایه گذاری در شرکت اوبر (Uber) هم است. شرکتی که بر روی وسائل نقلیه خودران کار می کند.

هوش مصنوعی و انسان

سافت بانک علاوه بر سرمایه گذاری در حوزه هوش مصنوعی، موفق شده یک ربات انسان نما به نام پیپر هم خلق کند که می تواند احساسات انسان را درک کند. سون معتقد است این تازه ابتدای کار است. او معتقد است ربات ها به زودی خودشان قابلیت یادگیری پیدا می کنند و «شاید حتی بتوانند به من و شما بخندند. آن ها امروز بامزه به نظر می آیند. بعدا هم بامزه خواهند بود. ولی از نظر هوشی فوق العاده می شوند»

.اگرچه سون ۶۰ ساله نسبت به این ماجرا و تاثیرات مثبت ربات ها بر روی جامعه خوش بین است، ولی همه افراد چنین نظری ندارند.

اوه مطلب جذاب دیگه
سرمایه گذاری دایملر روی هواپیماهای برقی

.افراد برجسته ای همچون هاوکینگ و ایلان ماسک که در حوزه فناوری فعالیت می کند، نسبت به خطرات احتمالی هوش مصنوعی هشدار داده اند. البته آن ها معتقدند این خطرات صرفا منحصر به ربات ها نیست.

ماه گذشته، ایلان ماسک در توییتر شخصی خود در توییتی اعلام کرد که هوش مصنوعی باعث وقوع جنگ جهانی سوم می شود. این صحبت ها پس از صبحت های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بود که اعلام کرد کشوری «که در این حوزه (هوش مصنوعی) پیشتاز شود، حاکم جهان خواهد شد.»

استفان هاوکینگ هم با گفتن این جمله زنگ خطر را به صدا درآورده است. «توسعه یک هوش مصنوعی کامل ممکن است باعث نابودی بشر شود.»

هفته گذشته سوفیا، یک ربات انسان نما، به اولین رباتی تبدیل شد که تابعیت یک کشور را دریافت کرد. عربستان سعودی بود که این ربات را به عنوان شهروند خودش پذیرفت.

سوفیا بعد از دریافت شهروندی، با گروهی از رسانه ها مصاحبه کرد و به بحث درباره نگرانی مردم درباره آسیب رساندن ربات ها به انسان پرداخت. او در جواب این صحبت ها گفت: «شما بیش از حد به صحبت های ایلان ماسک گوش می دهید و فیلم های هالیوودی زیادی می بینید. نگران نباشید. اگر با من خوب باشید، من هم با شما خوب خواهم بود.» گفته ای که البته شک و تردید فراوانی برای پذیرفتن آن وجود دارد.

[ratings]

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*