مدیریت ترافیک با استفاده از هوش مصنوعی

شهر دهلی هند قصد دارد پیشرو استفاده از دوربین های امنیتی در جهت کنترل ترافیک هوشمند باشد. دوربین­هایی با وضوح بالا با داشتن حسگری که در زمان واقعی حجم ترافیک عملکرد مناسبی دارند، فناوری است که در تمام جاده ­های این شهر تعبیه شده­ اند. در حدود ۷ تا ۸ هزار دوربین مجهز به حسگرهای مادون قرمز از روی عکس می­توانند به تجزیه و تحلیل ترافیک جاده بپردازند.

یک سوم از ترافیک شهر با استفاده از هوش مصنوعی (AI) مدیریت شده است که با استفاده از حسگرهای عمقی به تنظیم علائم ترافیکی می­پردازد و با این کار نیاز به تعداد پلیس کمتری است. این شهر نسخه­ای از یک شهر مدرن و آینده محسوب نمی­شود ولی یک طرح کوتاه­مدت برای شهر دهلی است که قرار است در سال ۲۰۱۹ اجرا شود.

در ماه اخیر، پلیس­های ارشد شهر دهلی در یک پروژه ۱۰۰۰ کروری با فرماندار آنی بایجال و کارمندان ارشد دولتی مشارکت نمودند. آنها مجوز استفاده از فناوری هوش مصنوعی در مدیریت ترافیک را اخذ نمودند و یک مشاور فنی استخدام کردند تا در اجرای پروژه به آنها کمک نماید. در ماه جولای، یک افسر پلیس که با این فناوری آشنا بود گفت که پلیس مناقصه­ای برای تأمین دوربین­های حسگر دار برگزار خواهد کرد که می­توانند داده­های لازم را برای نرم­افزار AI تأمین نماید.

اوه مطلب جذاب دیگه
چگونه گرسنگی پس از مدت طولانی نادیده گرفته شدن از بین می رود؟

دپندر پاتاک، کمیسیونر ویژه پلیس (ترافیک) و رئیس پلیس ترافیک شهر تأکید کرد که این اداره در این پروژه آینده محور وارد شده است. دوربین­هایی با وضوح بالا با داشتن حسگری که در زمان واقعی حجم ترافیک عملکرد مناسبی دارند، فناوری است که در تمام جاده­های این شهر تعبیه شده­اند. در حدود ۷ تا ۸ هزار دوربین مجهز به حسگرهای مادون قرمز از روی عکس می­توانند به تجزیه و تحلیل ترافیک جاده بپردازند. برای هر علامت ترافیکی ما یک IP خواهیم داشت که به سیستم آدرس عمومی متصل است. از طریق این دوربین­ها می­توانیم ترافیک را زیر نظر می­گیریم و با استفاده از سیستم PA با رانندگانی که در حال حرکت هستند ارتباط برقرار نماییم.

برای ماه­های اول، داده­ها از طریق ۷۰۰۰ دوربین جمع­آوری شد (استفاده از هوش مصنوعی به موجب پیشرفت­های صورت گرفته که با نام Big Data شناخته می­شوند امکان­پذیر شده است و می­توان به یادگیری نرم­افزار پرداخت و با استفاده از همین نرم­افزار به عمق مطلب پی برد).

اوه مطلب جذاب دیگه
فیسبوک اوزلو(Ozlo) را برای ارتقای تلاش های هوش مصنوعی خریداری می کند

پاتاک افزود: ترافیک شهر دهلی یک الگوی مشخص دارد. چنیدین نقطه هستند که در آنجا ترافیک در روزهای مشخصی از هفته بسیار سنگین بوده و این در حالی است که دیگر جاده­ها حجم تردد بالایی ندارند. اخیرا مأموران ترافیک از تجربۀ خود برای توقف یا هدایت ترافیک در ساعات اوج آن استفاده می­کنند ولی فناوری هوش مصنوعی با داده­هایی که از دوربین­ها، حسگرها وحتی گوگل مپ به دست می­آورد می­تواند الگوریتم جدید را پیش بینی نماید. این فناوری بصورت مستمر می­تواند بروزرسانی شود.

جدا از دوربین­ها، ادارۀ پلیس بنا دارد تا بردهای LED نیز سفارش دهد. بر اساس گزارش پروژه، بردهای LED 1000 را می­توان با نرم­افزار AI و دوربین­ها همگام­سازی نمود و اطلاعات دقیقی از ترافیک حاصل کرد و رانندگان متوجه می­شوند که کدام مسیر بار ترافیکی کمتری دارد..

نیاز به افسران پلیس کمتری در جاده­ها خواهد بود و تعداد کمی از آنها برای موارد اورژانسی در جاده­ها خواهند  بود و افسران با حضور در اتاق کنترل ترافیک می­توانند از طریق دوربین­ها، ترافیک را از طریق مانیتور زیر نظر بگیرند. اگر این پروژه اجرایی شود دیگر نیازی به حضور پلیس در جاده­ها نخواهد بود. افسران ارشد پلیس معتقدند که پلیس دهلی  با وزارت­خانه­های مختلفی در تماس است تا تغییراتی در الگوی ترافیک و حمل و نقل شهر بوجود آورد. یکی از افسران ارشد می­گوید که پلیس به دولت درخواست داده تا همۀ خودروها را اجبار نماید تا دستگاهی (چیپی) روی خودروی خود نصب کنند که توسط سیستم قابل ردیابی باشد. سپس بلیط­ها را می­توان بطور مستقیم برای مالک ارسال شود که جزئیات دقیقی از پورتال­های دولتی e sarthi و e-vahaan روی آنها درج شده است.

اوه مطلب جذاب دیگه
ممنوعیت راندن ماشین برای انسان ها در آینده نزدیک

کارشناسان می­گویند که استفاده از چنین سیستم­های مدیریت ترافیک هوشمند در دیگر کشورهای دنیا مرسوم است. چیزی که برای اجرا در شهر دهلی در نظر گرفته شده است، نسخۀ پیشرفته­ای است از چیزی است که در حال حاضر در شهر وجود دارد. سیستم ITMS که مبتنی بر AI است سیستم پرهزینه­ای است اما نیازمند ساعت می­­باشد. با این حال، بدون آموزش مردم و پیروی آنها از قوانین، سیستم چندان موفقی نخواهد بود. اینها سخنان ماکسول پریرا، کمیسییونر سابق پلیس دهلی می­باشد.

[ratings]

 

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*