سونی و رویکرد دوباره به دنیای رباتیک

شرکت سونی با نسخه تازه از آیبو (Aibo) به دنیای رباتیک بازمی گردد. سونی، شرکت ژاپنی حوزه فناوری با نسخه ای تازه از آیبو که یک ربات خانگی شبیه یک سگ است، در صدد است عقب افتادگی خود در زمینه رباتیک و هوش مصنوعی را جبران کند.

ربات سونی

آن طور که در گزارش Nikkei Asian Review ذکر شده، نسخه تازه این سگ ربات (اولین بار در سال ۱۹۹۹ عرضه شد و در سال ۲۰۰۶ در راستای تلاش سونی برای کاهش هزینه و سازماندهی مجدد تولید آن متوقف شد)، به اینترنت متصل می شود و از هوش مصنوعی بهره مند است..

نیکی در ادامه گزارش خود می افزاید، همچون دستگاه های خانگی هوشمندی که گوگل و آمازون تولید کرده اند، این ربات سونی از فرمان صوتی بهره مند است و می تواند لوازم خانگی را کنترل کند.سونی در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که به دنیای رباتیک برمی گردد و می خواهد رباتی بسازد که «قلب ها را مال خود کند.»

اوه مطلب جذاب دیگه
پرینترهای آشپز ! آشپزی بوسیلۀ فناوری چاپ سه بعدی

کازو هیراری، رئیس سونی اعلام کرد که با ترکیب فناوری های سمعی بصری و سرگرمی و آخرین پیشرفت های صورت گرفته در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی، این شرکت به دنبال این است که تجربیات تازه ای در اختیار کاربران قرار دهد.

توشیموتو میتومو، مسئول بخش مالکیت معنوی سونی در سال ۲۰۱۶ این مساله را تاکید کرده بود که این شرکت «کاملا از این مساله خبر دارد که وعده های پیشین در مورد هوش مصنوعی ربات قبلی عملی نشده.»

میتومو در ادامه می گوید: «ما به عنوان سرمایه گذارانی استراتژیک بر این باوریم که یادگیری پیوسته، باید محور اصلی هوش مصنوعی در آینده باشد.»

اوه مطلب جذاب دیگه
ربات ها بزودی جای انسان ها و بازیگران را در دیزنی لند می گیرند

دکتر هیرواکی کیتانو، رئیس و مدیرعامل آزمایشگاه های علوم کامپیوتر سونی معتقد است در حال حاضر سونی، در زمینه سرمایه گذاری بر روی هوش مصنوعی از غول های فناوری همچون فیسبوک و گوگل جا مانده است.

کیتانو در ادامه می گوید: «ولی هنوز حوزه های کشف نشده زیادی وجود دارند. مثل فضای سایبری یا مهم تر از آن در همین دنیای فیزیکی خودمان. در دنیای فیزیکی شرکت ما محصولات زیادی دارد. ما سخت افزار تولید می کنیم و این نقطه قوت ما است.»

آیبو در آن زمان در دنیای رباتیک محصولی جلوتر از زمان خود تلقی می شد. چرا که یک سگ – ربات بود که بر اساس شخصیتی برنامه نویسی شده می توانست ببیند، بشنود و واکنش نشان دهد.

خیلی ها فکر می کردند این ربات بیش تر از این یک اقدام نوآورانه باشد، استفاده ای هوشمندانه از فناوری موجود است. آیبو اصلی ۱۸ موتور داشت و از یک پردازنده نسبتا پیشرفته، حسگرهای موجود در دستگاه های دیگر و یک برنامه نویسی نسبتا هوشمندانه استفاده می کرد. البته این ربات در آن زمان چندان پیچیده در نظر گرفته نمی شد. چرا که ربات هایی که آن زمان شرکت لگو با استفاده کیت توسعه رباتیک ماینداستورم خلق می کرد، برنامه نویسی پیچیده تری داشتند و با ۱۰ درصد قیمت آیبو به فروش می رفتند.

اوه مطلب جذاب دیگه
توسعه هوش مصنوعی ، ربات ها به زودی از انسان هوشمندتر می شوند

در سال ۱۹۹۹، آیبو با قیمت تقریبی ۲۰۰۰ دلار فروخته می شد و خیلی از مصرف کنندگان آن را بسیار گران می دانستند. ولی تنها بیست دقیقه پس از شروع پروسه فروش، تمام نسخه های این ربات در ژاپن به فروش رفت.

[ratings]

منبع: Zdnet

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*