سفر هوایی سریع با هواپیمای مافوق صوت ، رویایی که به تحقق نزدیک می شود

 

رویای سفر های هوایی سریع با شکست پروژه هواپیمای مافوق صوت کنکورد برای مدتی به فراموشی سپرده شد.اما  اخیرا با اعلام شرکت هوایی Boom در نمایشگاه صنایع هوایی پاریس ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۳ شاهد پروازهای مافوق صوت خواهیم بود.

با اعلام سفارش ساخت ۷۶ هواپیمای مافوق صوت به شرکت آمریکایی بوم، یک گام دیگر به بازگشت پروازهای مافوق صوت کونکورد نزدیکتر خواهیم شد.شرکت هواپیمایی ویرجین به مالکیت ریچارد برانسون تنها مشتری هواپیمای مسافربری مافوق صوت مفهومی است و چهار شرکت دیگر نیز اعلام آمادگی نموده ­اند.

بلک اسکول بنیانگذار و مدیر نمایشگاه صنایع هوایی پاریس در کنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود که: “شرکت‌های هواپیمای بدنبال چیزهای جدیدی هستند تا بتوانند به مسافران خود ارائه نمایند و ما خوشحالیم که شرکت­های بزرگ هواپیمایی در سراسر جهان نیز بدنبال رویای ما برای داشتن سفری سریع­تر با تحقق پرواز مافوق صوت هستند. ما با نگاهی به آینده بدنبال شرکای بیشتری هستیم”.

وی اضافه نمود که ساخت هواپیماهای جدید با پیش­ پرداخت ده­ها میلیون دلار و با شرط عدم بازگشت پول رزرو شده­ اند.

شرکت بوم مدعی است در صورتیکه تمام خطوط هوایی با سرعت ۲/۲ ماخ پرواز کنند، طول پرواز پاریس تا نیویورک از ۷ ساعت به سه ساعت و نیم کاهش پیدا خواهد نمود. مثال دیگر پرواز سانفرانسیسکو تا توکیو است که از ۱۱ ساعت فعلی به کمی بیشتر از ۵ ساعت تقلیل پیدا می­نماید.

هواپیمای کونکورد که در چنین هفته ­ای و ۴۸ سال پیش در نمایشگاه هوایی پاریس بطور رسمی معرفی گردید، دارای سرعت پرواز ۲ ماخ می­باشد.

طرح نهایی این هواپیما دارای دو ساختار متفاوت است یکی با ۵۵ صندلی از نوع تجاری و دیگری هواپیمای تجاری با ۳۰ صندلی از نوع فیرست کلاس. قیمت این هواپیما برای مشتریان نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود.

قیمت بلیط کلاس تجاری از لندن تا نیویورک در حدود ۵۰۰۰ دلار تخمین زده می­شود.شرکت می­خواهد این هواپیما را تا سال ۲۰۲۳ به پرواز در آورد اما ابتدا به ساخت یک جت مافوق صوت کوچکتر خواهد پرداخت تا تکنولوژی نهایی را آزمایش نماید.

اسکول گفته که هواپیمای مافوق صوت XB-1 تا سال آینده و پس از گذراندن تست­ های متعدد عملکردی و ایمنی بر فراز شهر دنور پرواز خواهد کرد.او افزود ما هم اکنون تمام موارد مورد نیاز اعم از بودجه، طراحی فنی و شرکای تولیدی را در اختیار داریم تا بتوانیم اولین هواپیمای بدون سرنشین را بسازیم.

شرکت­های GE، Honeywell، Tencate و Startasys شرکت­هایی هستند که با شرکت بوم برای ساخت و توسعۀ هواپیماهای مافوق صوت همکاری می­کنند.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*