زخم روی زبان نشانه چیست و آیا این می تواند باعث نگرانی شما شود؟

زخم روی زبان نشانه چیست ، و آیا نگران کننده است؟

عوامل زیادی برای ایجاد زخم روی زبان وجود دارد. زخم روی زبان غالبا بسیار دردناک است و باعث آزار شما در هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن می شود. شما ممکن است فکر کنید که یک مسیله جدی و نگران کننده اتفاق افتاده است. ولی خبر خوش این است که بیشتر دلایل ایجاد زخم روی زبان عوامل مهمی نیستند و بر خلاف برخی اظهار نظرها که زخم روی زبان را نشانه سرطان زبان می دانند عمدتا و در بیشتر موارد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

برخی از دلایل اصلی زخم روی زبان از قرار زیر است:

  • ضربات و فشار های روحی روانی: استرس ، غصه یا فشارهای روحس و عصبی عمده ترین دلیل ایجار زخم روی زبان می باشد. این اتفاقات با ایجاد ضعف در سیستم ایمنی بدن باعث باردار شدن زبان، ایجاد آفت دهان یا زخم روی زبان می گردد.
  • عفونت ها و آلودگی ها
  • حساسیت های غذایی یا دارویی
  • استعمال سیگار و دخانیات
اوه مطلب جذاب دیگه
برنامه گوگل برای ذخیره سازی انرژی با استفاده از نمک

دلایل کمتر مشاهده شده:
کمبود ویتامین و مواد مغذی: کمبود ویتامین B12 ، آهن یا اسید فولیک در بدن می تواند باعث ایجاد زخم زبان شود.
مصرف برخی دارو ها

مدت زمان بهبود زخم زبان می تواند بین ۳ تا ۹ روز باشد. در صورت عدم بهبودی پس از این زمان بهتر است حتما به پزشک مراجعه شود. با توجه به نتایج تحقیقات متفاوت به نظر می رسد مهم ترین عامل زخم روی زبان ضعف سیستم ایمنی و پایین آمدن مقاومت بدن در اثر استرس ، فشار های روحی و کم خوابی باشد. استراحت مناسب ،دوری از فشارهای عصبی و در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم می تواند از ایجاد زخم روی زبان و بسیاری از مشکلات دیگر ناشی از ضعف سیستم ایمنی بدن جلوگیری کند.

اوه مطلب جذاب دیگه
انزوای اجتماعی، تهدیدی بزرگ برای سلامت بشر

[ratings]

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*