ربات­های خوراکی می­توانند شما را از داخل مورد عمل جراحی قرار دهند

به زودی ربات­های خوراکی می­توانند شما را از داخل مورد عمل جراحی قرار دهند.برگردیم به سال ۱۹۸۵، بهترین ربات جراحی که وجود داشت Puma 560 نام داشت که یک بازوی جراحی بود. عرضۀ ربات پوما انقلابی بر پا کرد. این اولین اپراتور مکانیکی بود که پیشگامان عرضۀ ربات­های جراح با استفاده از سیستم داوینچی ارائه نموده بودند. اما در آیندۀ نزدیک نیازی نخواهد بود تا این ربات­ها به بدن انسان نزدیک شوند و می­توانند از خارج بدن نیز کار خود را انجام دهند.

حتی با وجود اینکه در حال حاضر رباتهای جراح در حال کوچک شدن هستند و بازوها و ابزارهای برشی وجود دارند که می­توانند به راحتی وارد بدن انسان شوند، جامعۀ پزشکی بدنبال ارائۀ دستگاه­های جراحی رباتیکی است که بتوانند بصورت خودکار و یا از راه دور به کار خود بپردازند. این بدلیل آن است که پیش‌بینی می­شود در دهۀ آینده تعداد پزشکان، پرستاران و تکنسین­های پزشکی که واجد شرایط باشند کمتر از حد نیاز خواهد بود.

پروفسور دیوید واترس، رئیس بخش جراحی Barwon Health در ماه می گذشته در گفتگو با سایت ABC.net گفت: ما تخمین می­زنیم که تا سال ۲۰۳۰ نیازمند ۴۰ میلیون نفر دیگر برای اشتغال در بخش بهداشت و درمان خواهیم بود. حقیقت این است که ما می­توانیم روند درمان را از راه دور نیز انجام دهیم و این می­تواند برای جوامع روستایی و دورافتاده و همچنین کشورهای کم درآمد مزایای بسیاری به همراه داشته باشد.

ربات جراح

خوشبختانه ربات­هایی مانند ربات هوشمند Tissue Autonomous  (STAR) که توسط تیم دانشگاهی جان هاپکینز ساخته شده است در حال حاضر توانایی ­هایی مطابق با همتایان انسانی خود دارد. ربات STAR به تازگی توانسته توانائی­هایی در انجام عمل­های خارج از بدن بیمار نیز از خود نشان دهد (بر روی خوک آزمایش شده است). اما در آینده ممکن است جراحان دیگر نگرانی بابت بخیه زدن و بسته شده محل جراحی نداشته باشند و این بخاطر آن است که عمدۀ جراحی­ها بدون شکافتن بدن و از راه درونی انجام خواهد شد.

اوه مطلب جذاب دیگه
احساس تاسف بیل گیتس بابت کنترل+آلت+دیلیت

بیش از یک دهه است که دوربین­های قابل شارژ نظیر PillCam پا به عرصۀ وجود گذاشته­اند. این فناوری قبل از اینکه در سال ۲۰۱۴ به تأیید FDA برسد در بیش از ۸۰ کشور مورد استفاده قرار گرفته بود. این دوربین­های در طی مسیر ۸ ساعتۀ خود از درون دستگاه گوارش، یک سری تصاویر از وضعیت درونی دستگاه گوارش به پزشکان ارسال می­کنند. علاوه بر این پزشکان می­تواند با استفاده از یک آهنربای خارجی این دوربین PillCam را از بیرون کنترل و هدایت نموده و می­توانند آن را متوقف نمایند و یا مسیرش را تغییر دهند.

این دوربین­ها فقط نقطه شروع کار بودند و در ماه می گذشته، شرکت MIT CSAIL نیز توانست دستگاه مشابهی عرضه نماید که در آن ربات به جای حمل دوربین، یک آهنربای کوچک را حمل می­نماید. این دستگاه بصورت خوراکی و از راه دهان وارد بدن می­شود که از جنس رودۀ خوک می­باشد. پس از ورود و بعد از اینکه پوشش کپسول توسط اسیدهای معده از بین رفت، ربات بیرون آمده و به روده نفوذ می­نماید. باتری این دوربین می­تواند در درون بدن شارژ شود و از آنجا که هر آمریکایی در سال نزدیک به ۳۳۰۰ بار اقلام شارژکننده می­بلعد، این دستگاه می­تواند در آیندۀ نزدیک می­تواند جزو ابزارهای اصلی در دفتر پزشکان قرار گیرد.

اوه مطلب جذاب دیگه
استارت آپ زوم پیتزا و ارزش 50 میلیون دلاری

دستگاه مشابهی به نام Rani Therapeutics وجود دارد که آیتم­های بالا را از بین می­برد. پروتئین­های بزرگ مرتبا توسط معده تجزیه می­شوند و از همین رو داروهایی مانند انسولین بایدبصورت وریدی تزریق شوند نه بصورت خوراکی. قرص طراحی شده که حاوی Rani است از نوعی پلیمر پوشش یافته و دارای یک سوزن کربوهیدراتی است. این قرص از آنزیم­های معده ساخته شده تا زمانی که به روده می­رسد بتواند دارو را به محل برساند. متأسفانه این قرص هنوز منتظر انجام آزمایش بر روی انسان است و ظاهرا به این زودی روانه بازار نخواهد شد.

اگر شما نیازمند یک عمل آندوسکوپی جذبی باشید که نیاز باشد تا بخشی از پوشش معده را برای عمل بایوپس بردارد می­توانید به موسسۀ ماکس پلانک آلمان رجوع نمایید. این یک ربات اریگامی حاوی یک آهنربای کوچک است که پزشکان را قادر می­سازد تا آن را از خارج بدن نیز کنترل نمایند. با این حال بر خلاف دستگاه MIT، این یکی در برابر تحولات داخلی بدن انسان مقاوم بوده و می­تواند تودۀ سرطانی موجود در روده را تحریک نماید. این دستگاه بعنوان ابزاری برای آندوسکوپی کپسولی با کارکرد مغناطیسی برای آسپیراسیون دقیق در عمل بایوپس ( B-MASCE) شناخته می­شود و هم اکنون تحت آزمایش­های آزمایشگاهی قرار دارد.

اوه مطلب جذاب دیگه
تصاویر لو رفته از گلکسی نوت 8

تلاش برای ساخت رباتهای جراح یک تلاش بین ­المللی است. محققان سوئیسی موسسۀ EPFL در حال کار بر روی یک ربات نرم هستند که نیازی به هدایت از طریق آهنرباهای خارجی ندارد. در عوض این ابزار ژله­ای حاوی مایع و هوا است که به تحولات شیمیایی واکنش نشان می­دهد و حرکتش مانند یک کرم است. این دستگاه در اول راه است و انتظار نمی­رود که در زمان نزدیک وارد دستگاه گوارش انسان شود.

و اینکه گروه تحقیقاتی Rentschler توانسته است تا رباتی طراحی نماید که می­تواند بخزد اما این ربات بجای تکرار کار روزانه خود در روده، رویکرد مستقیم­تری را دنبال می­نماید. بله از طریق مقعد. این دستگاه هم مانند EPFL از راه مقعد وارد بدن شده و مانند یک کرم بدنبال سرطان می­گردد.

دستگاه­های پزشکی در آینده ظاهر متفاوتی خواهند داشت و اکثر آنها وارد بدن انسان خواهند شد. حتی با وجود اینکه زمینه­های دیگر رباتیک به سمت خودران بودن در حال حرکت هستند، به اعتقاد وایرد، پزشکان به استفاده از ابزارهای کنترلی تمایلی ندارند و تا زمانی که این ربات­ها نتوانند ثابت کنند که می­توانند مانند یک پزشک سوگند پزشکی یاد کنند، انتظار نداشته باشید که به این زودی­ها مورد استفاده قرار بگیرند و وارد بدن انسان شوند.

[ratings]

منبع: endgadget

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*