دستکش هایی که توسط مغز کنترل می شوند قدرت حرکت را به بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند، بر میگرداند.

یک دستکش رباتیک پوشیدنی با استفاده از سیگنال های مغزی به بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند کمک می کند تا دوباره از دستان خود استفاده کنند.

بهبودی از سکته مغزی یک فرایند دشوار است.بعد از این که مغز آسیب دید ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا  کسانی که از این عارضه جان به در برده اند، مهارت هایی که از دست داده اند را دوباره بیاموزند.اکنون دستگاهی جدید به بیماران سکته مغزی کمک می کند تا توانایی استفاده مجدد از دستانشان را بازیابند.

این دستگاه Ipsihand  نامیده می شود که توسط دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه سنت لویس در واشنگتن اختراع شده است.نتیجه آزمایش این دستگاه در journal stroke (مجله مربوط به سکته ی مغزی) منتشر شده است.در آن توضیح داده شده است که Ipsihand  چگونه به تغییر مسیر کنترل دست به ناحیه آسیب ندیده ی مغز کمک می کند.

اوه مطلب جذاب دیگه
به زودی اولین توریست ها به فضا اعزام می شوند

این فرآیند شامل یک دستکش یا یک آتل می شود که روی دست پوشیده می شود،یک کلاهک غیر تهاجمی الکتروانسفالوگرافی( یا کلاهکی همراه با الکترود که سیگنال های الکتریکی مغز ناشی از فعالیتهای مغز را تشخیص می دهد) و یک کامپیوتر که آن سیگنال ها را تقویت می کند.

“ما نشان داده ایم که یک رابط مغز و کامپیوتر با استفاده از نیمکره سالمی می تواند بازیابی معنی دار در بیماران سکته مغزی مزمن به دست آورد”این را Eric Leichardt  همکار مخترع ارشد در بیانیه ای گفت.

Ipsihand چگونه کار می کند؟

دستان شما توسط سمت مخالف از مغزتان کنترل می شود.بنابرین وقتی شما دست راست خود را حرکت می دهید، این سمت چپ مغز است که فعالیت می کند.اگر نیمکره چپ آسیب ببیند شما در کنترل دست راست خود با مشکل مواجه خواهید شد.

اوه مطلب جذاب دیگه
آمازون گو (Amazon go)، یک فروشگاه نسل آینده

در یک شخص سالم درچند صدم از ثانیه قبل از این که نیمکره چپ فعالیت کند تا دست راست را حرکت دهد، نیمکره راست با پرتاب سیگنال های الکتریکی جهت حرکت را مشخص میکند.این سیگنال های هدف است که دانشمندان توسط Ipsihand آن ها را مهار می کنند.

 

“ایده این است که اگر شما بتوانید آن سیگنال های حرکتی که مربوط به حرکت عضو همان سمت است با حرکت واقعی دست تجمیع کنید،ارتباط جدیدی در مغز شما ساخته می شود که به قسمت آسیب ندیده مغز شما اجازه می دهد تا کنترل دست فلج را بر عهده بگیرد.”

برای ایجاد این ارتباطات جدید کلاهک Ipsihand  سیگنال های هدف را برای باز کردن یا بستن دست را شناسایی می کند و سپس کامپیوتر آن ها را تقویت می کند.سپس آتل به مانند مشت گیره مانند باز و بسته می شود در حالیکه دست در داخل قرار گرفته است و انگشتان و شست را خم می کند تا به هم برسند.

اوه مطلب جذاب دیگه
فرایند خرید با واقعیت افزوده ، آمازون و آینده خرده فروشی آنلاین

۱۰ بیمار از ۱۳ بیمار تازه وارد با استفاده از Ipsihand به مدت ۱۰ دقیقه تا دو ساعت در روز و پنج روز در هفته به مدت ۱۲ هفته برنامه را به اتمام رساندند. پس از ۱۲ هفته، بیماران به طور متوسط ​​۶٫۲ امتیاز را در یک مقیاس  ارزیابی مهارت های حرکتی ۵۷ امتیازی بهبود یافته بودند. Leichardt گفت این افزایش نشان دهنده یک “بهبود معنی دار” در کیفیت زندگی است.

همکار مخترع ارشد گفت:

همانطوری که تکنولوژی دریافت سیگنال های مغزی بهتر می شود ، من اطینان دارم دستگاه در کمک به بیماران دچار سکته مغزی برای بهبود برخی از عملکرد ها موثر تر خواهد شد.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*