تور بنگلادش ، سرشار از زیبایی های طبیعی

بنگلادش کشوری در جنوب شرقی آ سیا و سرشار از زیبایی های طبیعیست. تور بنگلادش برای آن دسته از افرادی  که  که  به دنبال بازدید از جاذبه های سیاحتی هستند سرشار از زیبایی و لذت است. در بنگلادش جواهر پنهان کمتر شناخته شده ای وجود دارد که حس ماجراجویی را در شما زنده می کند. در این نوشته تجربیات یک توریست از تور بنگلادش ارایه می شود. 

   تور بنگلادش

تور بنگلادش

تپه های خاکی چین  (China Clay Hills)

پهنه ی آب فیروزه ای رنگ و سرد در این مکان یادآور دریاچه ی کوهستان مرتفعی است، اما در واقع تپه های خاکی چین چیزی جز تپه های کوچکی نیستند که تنها چند متر بالاتر از سطح زمین های زراعی و رود پیرامون خود قرار گرفته اند. این منطقه محلی جذاب برای عکاسی و محلی دوست داشتنی برای تفریح است که پوشیده از انبوه درختان است. اما دلیل اصلی برای اینکه جرات پیدا کنیم این مسافت زیاد تا شمال را بپیماییم، صرفا خود سفر ماجراجویانه است: یک سفر آرام و سه ساعته با قایق پارویی تا رود سامشواری یا سفری نفس گیر اما همراه با کالسکه سواری دو ساعته ی جذاب که از رود در یک محوطه ی جنگلی کوچک عبور کرده و به روستاهای دوردست می رسید.

چگونگی سفر: از میمنسینگ تا بیرسیری با اتوبوس حرکت می کنید و مجبورید شب را در آن محل سپری کنید. بهترین مکان برای ماندن YMCA یا YWCA است که هر دو می توانند برای شما یک قایق دست و پا نمایند. در غیر این صورت به سمت جاده ی اصلی بروید و به یک کالسکه سوار بگویید که می خواهید به                        «cheena mati pahar» بروید.

جاذبه های توریستی بنگلادش

Muktagacha Rajbari

تمام مخروبه ها باید این گونه باشند. بازسازی جذاب یا احیای دقیق در اینجا صورت نگرفته است. نه. تنها یک قصر پادشاهی قدیمی در حال تخریب به آرامی توسط محیط زیست مجاور بلعیده شده است. مانند فیلم کتاب جنگل (بهترین انیمیشن شرکت دیزنی) تقریبا انتظار ندارید که عده از میمون ها در حال عبور از شما بگویند: «دو بی دو. من می خواهم مانند شما باشم..هو هو». متأسفانه هیچ یک از این موارد را مشاهده نکردم. اما از راهنمایی های بسیار خوب یک راهنمای مهربان استفاده کردم. وی کمک کرد تا کل محیط را برای عده ای از توریست ها که تور بنگلادش را انجام داده بودند زنده و احیا نماید.

چگونگی سفر: با اتوبوس به میمنسینگ بروید و سپس از علائم جاده ی اصلی کمک بگیرید.

تور بنگلادش

  • جزیره ی ماهسخالی

با محیط روستایی کوچک خود و مجموعه ای از معابد آرامش بخش هندوها و بودایی ها، جزیره ی ماهسخالی می تواند گریز بسیار آرامش بخش از سواحل آرام بازار کاکس در تور بنگلادش باشد. اما این سفر کوتاه بر فراز جزیره است که گنج واقعی محسوب می شود. در ابتدا باید از اسکله ی چوبی طولانی و نگران کننده که جاده را از چمنزارها به سمت اسکله ی قایق ها می برد عبور نمایید. زمانی که در بند هستید، باید مسیر خود را از بین قایق های پارویی طی کنید تا به قایقی برسید که شما را به جزیره می برد، یا یک قایق موتوری کوچک اجاره کنید یا اگر خوش شانس باشید یک قایق ماهیگیری چوبی ارتقا یافته ی بزرگ را اجاره کنید که محلی ها را به مقصدشان می رساند.

مجبور خواهید بود که از چندین قایق ماهیگیری که شبیه کشتی دزدان دریایی هستند عبور کنید و بزودی از بازار بزرگ و شلوغ ماهی ها عبور خواهید کرد که تمام به تمام هتل های موجود در بازار کاکس ماهی می رسانند. در ادامه، در راستای حوزه ی رود یک محوطه کوچک برای قایق ها وجود دارد که در آن دسته از قایق هایی که شبیه کشتی دزدان دریایی هستند ساخته می شوند. در نهایت، پیش از اینکه به سمت دریا بروید، از مجموعه ای از خانه های ساخته شده از یخ عبور می کنید که در آن بلوک های بزرگی از یخ توسط رانندگان ترن هوایی به سمت پایین حرکت داده شده و وارد قایق هایی می شوند که منتظر هستند تا آنها را به…شخصی تحویل دهند که احتمالاً در منزل خود فریزر ندارد!

چگونگی سفر: از بازار کاکس یک قایق کرایه نمایید.

گلادی که تصور می شود قدیمی ترین مسجد بازمانده ی بنگلادش باشد، در میان زمین های زراعی اطراف پاینام ناگار (که معمولاً سونارگائون شناخته می شود) پنهان شده است و یک شهر متروکه نزدیک به داکا است که در آن می توانید مخروبه های چندین عمارت قرن نوزدهم را که زمانی به هندوهای ثروتمند تعلق داشت مشاهده کنید. این مسجد نیز متروکه است و دیگر محل عبادت نیست اما سفر جانبی ارزشمندی در تور بنگلادش خواهد بود اگر به بازدید شهر پاینام ناگار می روید و بهانه ی خوبی برای خارج شدن از مسیر اصلی سفر و حرکت به سمت حومه ی شهر خواهد بود که فاصله زیادی با داکا ندارد.

چگونگی سفر: به پاینام ناگار بازگردید (که پر از اتوبوس شهر داکا است)، به سمت راست بپیچید و سریعاً به چپ بپیچید، سپس به قدم زدن ادامه دهید. جاده به راه تبدیل می شود. ساختمان ها به مزارع محصول تبدیل می شوند و اگر گم شدید از مردم آدرس «مسجد گلادی» را بپرسید. عده ی معدودی از توریست های بنگلادشی به نظر می رسد که چیزی در مورد این مسجد شنیده باشند، بنابراین مجبور هستید از افراد محلی سوال بپرسید.

Teknaf Game Reserve – نگاهی به یک فیل وحشی بیندازید

فیل وحشی بنگلادش

فقط ببرها نیستند که در جنگل های بنگلادش مخفی می شوند. فیل های وحشی نیز وجود دارند و یکی از بهترین مکان ها برای جستجوی آنها این گیم رزرو معروف و کوچک است که تا جنوبی ترین بخش بنگلادش امتداد می یابد. شانس شما در مشاهده ی این فیل ها کم است (بیشترین شانس برای دیدن این فیل ها عصر هنگام است که متاسفانه بهترین زمان برای گم شدن نیز هست!) اما بالا رفتن از یک تپه ی جنگلی خود نیز یک ماجراجویی است. اگر شانس بیاورید شما اولین توریستی هستید که در جنگل قدم می زنید، اگرچه در زمان حرکت به سمت تپه ها برای جمع کردن هیزم به قبایل محلی برمی خورید. راهنماهایی وجود خواهند داشت اما به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند و اغلب به آسانی پیدا نمی شوند. مسیر با تابلوهای چوبی (اگرچه به زبان بنگالی) علامت گذاری شده اند، بنابراین به آسانی می توانید مسیر خود را بیابید.

چگونگی سفر: از بازار کاکس یک اتوبوس برای تکناف بگیرید. زمانی که علامت فیل را در اطراف جاده مشاهده کردید و ۱۰ کیلومتر قبل از تنکاف پیاده شوید. اگر بیشتر جلو بروید، می توانید یک کالسکه موتوری به سمت منطقه محافظت شده از ایستگاه اتوبوس در تنکاف کرایه کنید.

بازار برنج معلق بنگلادش

بازار برنج معلق

مانند بسیاری از بازارهای معلق در جنوب شرقی آسیا، بازار معلق کوچک در باناریپارا نزدیک شهر باریسال بازاری است که در این بخش رودخانه ای بنگلادش قرار دارد تا خواربار به آسانی و بدون پیاده شدن از قایق خرید و فروش شود. این بازار خاص تقریباً کاملاً مختص به برنج است. درست است، این کالای معمولی نیست که توریست ها نیاز دارند. اما یک سفر جانبی جذاب و در عین عال غیرمعمولی از سفر شما به جنوب بنگلادش در تور بنگلادش است. شنبه شلوغ ترین روز کاری این بازار است.

چگونگی سفر: از باریسال یک اتوبوس به سمت این بازار بگیرید.

بنگلادش پر از رود و رودخانه است و سفر با قایق در تور بنگلادش بدون شک یکی از جاذبه های این کشور است. این سفرها جذاب هستند به خصوص اگر بتوانید یکی از قایق های ماهیگیری چوبی که در این منطقه قرار دارند را کرایه کنید. اما برخی از سفرها بر فراز رودخانه به طور خاصی سفر ویژه محسوب می شوند. گستره ی رود سانگو که بین بازار روما و باندراپان کشیده شده است یکی از این آبراه ها است. این منطقه به دولیل خاص است. دلیل اول: منظره ی آن حیرت آور است. این منطقه ی چیتاگانگ هیل ترکتس است که در آن به جای زمین های پست، تخته سنگ های بزرگی مشاهده می کنید که از کنار رود بالا رفته و پشت سر آن تپه های جنگلی است که پر است از حیات وحش. دلیل دوم این است که رفتن به این منطقه بسیار دشوارتر از رفتن به رودهای دیگر است. کشمکش های محلی بدین معنا هستند که خارجی ها برای بازدید از منطقه باید مجوز داشته باشند (و گاهی اوقات محافظان مسلح). من می توانستم خود به آن منطقه بروم اما قانع کردن قایقران برای بردن من به آنجا به دلیل ترس از دزدان دریایی دشوار بود. در نهایت یکی از قایقران ها موافقت کرد و خوشبختانه ما هرگز با هیچ یک از آن دزدان دیدار نداشتیم، تنها چیزی که مشاهده کردیم فقط منظره ی چشم نواز و چندین ساعت آرامش بود.احتمالا شما هم مجبور نخواهید بود در تور بنگلادش با این افراد دیدار داشته باشید.

چگونگی سفر: از باندرابان به سمت بازار روما یا خوخونجیری (یک جیپ پارک شده کنار رود که یک ساعت با روما فاصله دارد) سوار اتوبوس شوید، سپس بدنبال قایقران محلی باشید تا شما را از طریق رود به باندرابان ببرد (که چهار ساعت از خوخونجیری و شش ساعت از روما فاصله دارد). شانس شما در پیدا کردن قایقی افزایش خواهد یافت اگر همراه خود یک راهنمای محلی داشته باشید. استراحتگاه عالی کنار تپه در باندرابان می تواند یکی از این محل ها باشد.

 

[ratings]

منبع: Lonely palnet

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*