تاثیر نویز و آلودگی صوتی بر سلامت

۵ راهی که نویز و سر و صدا بر روی سلامت شما تاثیر منفی می گذارند

در زندگی شهری امروزه همه ما در محاصره صدا و آلودگی صوتی قرار گرفته ایم. از صحبتهای همکاران در محیط کار بگیرید تا صدای ترافیک بیرون تا کوچکترین صدای موسیقی که از هدست های دوستان به گوش می رسد. ما معمولا سر و صداهایی که در محیط اطراف و در زندگی روزمره با آنها سر و کار داریم را به حساب نمی اوریم. اما واقعیت این است که صدای تجهیزات ساخت و ساز که از دور دست به گوش می رسد، صدای زنگ آسانسور یا حتی سوت زدن و همهمه مردم اطراف ما می توانند به طور جدی بر سلامت ما تاثیر گذار باشند.

همانطور که پژوهشگر و روانشناس محیطی آرلین برونزافت، دارای دکترا از دانشگاه نیویورک گفته است، سر و صدا در گوش فرد است. هنگامی که گوش ها امواج صوتی را دریافت می کنند و آن را به نیمه مغز برای پردازش ارسال می کند؛ این وظیفه مغز است که تشخیص دهد این صدا ناخواسته، نا خوشایند یا مزاحم است.

تاثیر آلودگی صوتی

سر و صدا می تواند بر روی قابلیت یادگیری کودکان تاثیر بگذارد

در یک مطالعه قدیمی انجام شده در زمینه سطوح صدا و یاد گیری، پژوهشگران دو کلاس یک مدرسه ابتدایی را در اینوود نیویورک که در مجااورت ریل راه آهن قرار دارد را در نظر گرفتند. بچه هایی که در کلاس روبروی ریل راه اهن بودند تقریبا یک سال عقب تر از بچه هایی بودند که در سمت ساکت ساختمان قرار داشتند، که روبه حیاط باز می شد.

اوه مطلب جذاب دیگه
مدیریت ترافیک با استفاده از هوش مصنوعی

چرا؟ جواب ساده است: مطابق به گفته های برونزافت سر و صدا به اندازه کافی مزاحم بود تا معلمان به طور میانگین ۱۱ درصد کمتر از میزان معمول درس بدهند. طبق گزارش نیویورک تایمز برونزافت برای تایید ارتباط بین یادگیری و سر و صدا، بعد از اینکه پد های عایق سر و صدا در کلاس نصب شدند به انجا دوباره مراجعت کرد . او دریافت که سطوح یادگیری- معیار موفقیت آموزشی- بین دو گروه تقریبا برابر شده بود.

تحقیقات بیشتری بر روی ارتباط تاخیر در پیشرفت آموزشی و سر و صدای مزمن در محیط های پروازی، ریل های راه اهن و بزرگراه ها انجام شد. طبق تحقیقی که توسط سازمان جهانی سلامت انجام شد نشان داده شد که کودکانی که در نزدیکی سر و صدای حمل و نقل زندگی می کنند بیشتر در معرض نقص در یادگیری زبان داشتند و نمرات خواندنشان کمتر است.

صداهایی که بازدهی شما را در کار کمتر می کنند

در تحقیقی که اخیرا ماریا کونیکووا در نیویورکر چاپ کرد نشان داد که ۷۰ درصد شرکت ها پلان آزاد هستند. این شکل از معماری معایبی دارد که شامل گسترش سریع بیماریها، نبود کنترل محیط می باشد. مهم ترین عیب این شکل از معماری این است که صدای تولید شده می تواند بر روی بهره وری تاثیر منفی بگذارد

اوه مطلب جذاب دیگه
ارتباط بین دیدن و شنیدن ، مرد واقعا چه کلمه ای رو تلفظ میکنه؟

محققان دریافتند که ترکیب خاصی از شرکت های پلان آزاد قابلیت به یاد آوری اطلاعات و انجام کارهای ابتدایی مانند عملیات ریاضی را مختل می کند. چرا؟ سر و صدای ایجاد شده نه تنها می تواند موجب حواس پرتی شود، بلکه مورد مهم تر این است که باعث ایجاد استرس می شود. در یک مطالعه آزمایشگاهی از بانوان که سر و صدای محیط پلان آزاد در آن شبیه سازی شده بود، محققان دریافتند که سطوح افینفرین این افراد بالاتر از میزان کنترل بود- که نشان دهنده موقعیتی مشابه “جنگ یا پرواز” است. از شرکت کنندگان بلافاصله خواسته شد که یک سری معماهای حل نشدنی را کامل کنند. آنهایی که در گروه تحت استرس بودند تلاش کمتری برای حل آنها کردند، که نشان دهنده انگیزه کمتر انهاست.

تاثیر صدای هواپیما بر سلامتی

یک منطقه یا محله پر سر و صدا می تواند واقعا شما را بکشد

مطابق گزارش سازمان جهانی سلامت در سال ۲۰۱۱ و مرکز تحقیقات اتحادیه اروپا ، قرار گیری طولانی مدت در معرض یک همسایه پر سر و صدا، مخصوصا اگر شامل سر و صداهای محیطی مانند فرود و صعود هواپیما یا ریل راه اهن باشد، می تواند فشار خون را بالا ببرد و ریسک حملات قلبی مهلک را افزایش دهد.بهتر است همسایه خود را متقاعد کنید اگر نمی تواند سر و صدای خود را کمتر کند در دیوارهای منزلش از عایق صدای دیوار ساختمان استفاده کند.

اوه مطلب جذاب دیگه
انزوای اجتماعی، تهدیدی بزرگ برای سلامت بشر
گوش کردن به موسیقی اوضاع را بهتر نمی کند

بسیاری از افراد از موسیقی برای خنثی کردن اثر سر و صدا های مزاحم در محیط استفاده می کنند. متاسفانه این ایده جالبی نست: با انکه موسیقی می تواند حال شما را بهتر کند ، اما گوش دادن به آهنگ می تواند قابلیت به یاد آوردن اطلاعات را پایین بیاورد. قابل توجه است که، گوش دادن به موسیقی ای که دوست ندارید برای به یاد اوری اطلاعات بهتر از موسیقی ای است که شما دوست دارید، اما موسیقی از هر نوعش با مزایای سکوت برای حافظه قابل مقایسه نیست.با این وجود استفاده از انواع مرغوب عایق صوتی برای کاهش نویز و صدا ها در ساختمان گزینه مناسب تریست.

سر و صدا می تواند باعث شود شما کمتر از خودتان مراقبت کنید

در مطالعه ای که به دنبال برقراری ارتباط بین سر و صدای دفتر پلان آزاد و استرس بود، محققان دریافتند که بانوانی که در معرض سر و صدا بودند نسبت به افرادی که در محیط ساکت هستند، انعطاف پذیری ارگونومیک کمتری دارند. محیط پر سر و صدا می تواند منجر به مشکلاتی مانند تونل کارپ و درد در ستون فقرات شود.

[ratings]

 

 

منبع: Huffingtonpost 

 

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*