بازیوارسازی (گیمیفیکیشن) چیست و چگونه میتواند به کسب و کار ها کمک کند؟

شاید بارها اسم گیمیفیکیشن به گوشتون خورده باشه. بازی­وارسازی یا گیمیفیکیشن یک ابزار تجاری است که یک جهت­گیری کاملا جدید برای رسیدن به اهداف تعیین شده است را نشان می­دهد. اما کسب و کارهای کوچک به دلیل اتکا بر شرکت­های بزرگ و جهانی که تکنولوژی را در اختیار دارند، از این موضوع دور شده ­اند.ولی گیمیفیکیشن یا بازی­وارسازی می تواند ابزاری برای کسب و کارهای کوچک باشد که به راحتی  از آن برای ایجاد برنامه ­های نوآورانه استفاده کنند و به آنها اجازه می­دهد که با برندهای معتبر رقابت کنند.

 گیمیفیکیشن

ساده ترین تعریف از بازی­وارسازی: یک روند برای ادغام مکانیک­های بازی به چیزی که در حال حاضر برای ایجاد انگیزه مشارکت، تعامل و وفاداری وجود دارد. این می تواند تقریبا هر چیزی، از وب سایت شما گرفته تا رسانه های اجتماعی، عملیات روزانه، مشارکت مشتری و موارد دیگر باشد.
بازی­وارسازی عناصر طراحی بازی را به برنامه های غیر بازی معرفی می کند تا آنها را سرگرم کننده تر و جذاب تر کند. برای این کار از بازخورد مثبت از رقابت، امتیاز، دستاورد، قوانین بازی، وضعیت و بیان خود استفاده می کند.

مکانیک بازی چیست؟

اجزای یک بازی، مکانیک بازی نامیده می­شوند. و همانطور که در بازی­وارسازی نیز به آن اشاره شده است، از مجموعه­ای مناسب از مکانیک بازی برای تعامل یا ایجاد انگیزه برای کاربر استفاده می شود.
از ۱۰ مکانیک بازی که در زیر ارائه شده­ اند در بازی­وارسازی و برای کاربرد در ترکیب های مختلف برای رسیدن به هدف مورد نظر استفاده می شود:

اوه مطلب جذاب دیگه
فرایند خرید با واقعیت افزوده ، آمازون و آینده خرده فروشی آنلاین

بازخورد سریع

شفافیت

اهداف

علائم

بالا بردن رتبه

در حال ساخت

رقابت

همکاری

کامیونیتی

موضوعات

بازی­وارسازی چه چیزی نیست؟

بازی­وارسازی ساخت بازی برای اپلیکیشن­های تجاری نیست. بر طبق نتایج شرکت بانچبال، یکی از اهداف عمدۀ بازی­وارسازی ” تقویت اثر یک تجربه، با استفاده از تکنیک های انگیزشی که باعث جذاب شدن بازی ها می شود.”

 گیمیفیکیشن

راه­ حل­های تولید

شرکت بانچبال که توسط راجات پاهاریا و در سال ۲۰۰۷ تأسیس شده است امروزه به ارائه راه حل­هایی برای شرکت هایی مانند Warner Bro، EA، Adobe، SAP، T-Mobile  و بسیاری دیگر می­پردازد. اما خدمات می تواند مورد استفادۀ کسب و کارهای کوچک نیز قرار بگیرد.
برخی از شرکت­های دیگری که راه­حل­های بازی­وارسازی ارائه می­دهند عبارتند از MLevel، LevelEleven، Badgeville  و Intuitive . فروشندگان متخصص در بخش های مختلف، از جمله فروش، آموزش و وفاداری مشتری فعالیت دارند.

اکثر این شرکت ها و دیگران یک دوره آزمایشی رایگان با ویژگی­های محدود برگزار می­کنند. اگر شما می خواهید یک راه حل رایگان دریافت کنید می توانید OpenBadges را امتحان کنید. این ابزار توسط موزیلا توسعه یافته است و یک پلت فرم منبع باز برای ایجاد و صدور علائم و نشانه­ها به کارمندانی است که در دورۀ آموزشی شرکت کرده­ اند.

اوه مطلب جذاب دیگه
تریلر بازی شکارچی هیولا جدید

 گیمیفیکیشن

 

نمونه هایی از  گیمیفیکیشن

شرکت سامسونگ مثال دیگری از فعالان حوزه بازی­وارسازی است. این شرکت با استفاده از نشانگرهای خود، از طریق سطوح مختلف دستاورد پیشرفت می کند. علائم  و سطوح بعد از اینکه کاربران اقدام به تولید محتوا، تماشای فیلم، بررسی محصولات، ارتباط با جامعه و فعالیت­های دیگر نمودند ارسال می­شوند.
باز هم در حالی که سامسونگ یک شرکت بزرگ است، مهم است توجه داشته باشید که اکثر این راه حل ها را می توان توسط یک کسب و کار کوچک نیز به کار برد. این به این دلیل است که کاربران با استفاده از یک تکنولوژی مشابه مانند گوشی هوشمند، رایانه یا تبلت ارتباط برقرار میکنند. مهم نیست که شرکت شما چقدر بزرگ است بازی­وارسازی می تواند راهی برای بهبود عملکرد تیم و درگیر کردن مشتریان بالقوه به شما پیشنهاد دهد.

 گیمیفیکیشن سامسونگ

علاوه بر این، بسیاری از شرکت های کوچک بدون آنکه بدانند در حال استفاده از جنبه های مختلف بازی‌وارسازی هستند. اگر یک کوپن را برای یک آدرس ایمیل بفرستید و کارت وفاداری داشته باشید، اینها یک نوع از بازی‌وارسازی خواهد بود.

چگونه بازی‌وارسازی می­تواند به کسب و کارهای کوچک کمک کرد؟

بازی‌وارسازی نتایج ثابت و ملموسی ارائه می دهد که می تواند با ابزار تحلیلی که اغلب ارائه دهندگان ارائه می دهند اندازه گیری شود. این یکی از سوی بانچبیل ارائه شده است. کسب و کارها بیش از قبل درگیر رسانه های اجتماعی، هم داخلی و هم خارجی هستند. این شامل مواردی مانند ترافیک بیشتر وب سایت، زمان­های کمتر برای سازگاری و تبدیل از رایگان بودن به خرید و همچنین کاهش زمان ساخت است.
با این حال، اگر به درستی مدیریت نشود، یک روند نزولی خواهد داشت. تولید کننده سطح بالایی از انتظارات را ایجاد می کند، که می تواند منجر به مجموعه ای از انگیزه های دروغین شود. علاوه بر این، بازی‌وارسازی باید مکمل سیستم های دیگری باشد که در جای خود دارید و جایگزین آنها نشود. و آخر اینکه انگیزه باید بیش از پول باشد. این به ویژه برای هزاره ها، که مجموعه های مختلف انگیزه نسبت به نسل های گذشته دارند، صادق است.

اوه مطلب جذاب دیگه
اپل خود را برای ارایه آیفون 9 آماده کرده است.

نتیجه ­گیری

برای اینکه یک راه حل تولید بتواند موفق باشد، باید به خوبی طراحی، اجرا و نگهداری شود. روش ها باید متنوع شوند و اطلاعاتی که ارائه می دهند باید مورد استفاده قرار گیرد تا نه تنها کسب و کار شما را بهبود بخشد، بلکه خود برنامه را نیز بهبود می بخشد. بازی‌وارسازی نوش­دارو نیست که به شکل جادویی همه چیز را بهتر کند. اما این ابزار ثابت شده برای بهبود سطح تعامل کارکنان و مشتریان است و می تواند سرگرم کننده و جذاب باشد.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*