امکان تولید برق از اشک چشم ، کشف تازه علمی

در تحقیقی تازه مشخص شده است که اشک های شما می توانند برق تولید کنند.محققان موسسه برنال دانشگا لیمریک، به پدیده ای دست یافته اند که به واسطه آن می توان انرژی مکانیکی را به الکتریسیته ای تبدیل کرد که در کریستال های لیزوزیم وجود دارد. لیزوزیم ها یکی از مواد اصلی اشک هستند. این کشف تازه تولید برق از اشک  می تواند راه تازه ای در حوزه الکترونیک سازگار با محیط زیست باز کند.

 

در داستن های فانتزی مختلف مثل برادران گریم یا هری پاتر، همیشه نمونه های جالب زیادی از اشک هایی دیدیم که قدرت های جادویی داشتند. حال تحقیق تازه ای که موسسه برنال دانشگاه لیمریک (UL) ایرلند انجام داده است، ویژگی ای از اشک ها را نشان می دهد که تا به حال در داستان ها هم ندیده بودیم: از آن ها می توان برق تولید کرد.

اوه مطلب جذاب دیگه
کشفی مهم پزشکی برای تشخیص پیش از موعد بیماری ها

طبق این تحقیق که با رهبری ایمی استپلتون، دانشجوی دوره دکترا و عضو شورای تحقیق امبارک انجام شده، اشک ها سرشار از کریستال های لیزوزیم هستند. لیزوزیم در سفیده تخم پرندگان، بزاق دهان و شیر پستانداران هم موجود است. کریستال های لیزوزیم اگر زیر فشار قرار گیرند می توانند برق تولید کنند. به این پدیده پیزوالکتریسیتی مستقیم گفته می شود که در موادی همچون کوارتز هم دیده می شود. به این ترتیب می توان انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد یا برعکس.

اسپتلتون در گزارشی که در نشریه دانشگاه چاپ شده است می گوید: «از آن جا که پیزوالکتریسیته در همه جا وجود دارد، با تولید برق از طریق این پروتئین ویژه می توان کارهای زیادی انجام داد.» نکته قابل توجه این که میزان پیزوالکتریسیته ای که توسط کریستال های لیزوزیم تولید می شود با همان میزان تولید شده توسط کوارتزها برابر است. 

اوه مطلب جذاب دیگه
برنامه گوگل برای ذخیره سازی انرژی با استفاده از نمک

[ratings]

منبع: Futurism

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*