ارتباط بین دیدن و شنیدن ، مرد واقعا چه کلمه ای رو تلفظ میکنه؟

     در روزهای اخیر این ویدیو در بسیاری از وب سایتها و شبکه های اجتماعی پخش شده و باعث تعجب بسیاری از مشاهده کنندگان شده. در این ویدیوی کوتاه بسته به اینکه به کدام سمت تصویر نگاه کنید کلمه متفاوتی را خواهید شنید. در حقیقت در صورتی که به سمت چپ نگاه کنید کلمه بار و در صورت نگاه کردن به سمت راست کلمه فار را خواهید شنید. عجیب به نظر میرسه ، اینطور نیست؟

 

 

برای ما هم خیلی عجیب بود پس شروع به بررسی و تحقیق درباره اش کردیم و به نتایج جالبی هم رسیدیم. توضیح علمی این تفاوت شنیداری حاصل از اثر دیداری در یک اصل علمی توضیح داده شده. این فرضیه به اسم اثر مک گورک McGurk effect شناخته میشه. به طور خلاصه٬ این فرضیه بر این اصل اشاره داره که اطلاعات دیداری٬ در ادراک انسان از صدایی که می‌شنود تاثیر گذاره. برای نمونه اگر تصویری از ادای یک واژه٬  با صدایی از تلفظ یک واژهٔ دوم ترکیب شود٬ منجر به شنیدن واژهٔ سوم می‌شود. در حقیقت مک گورک و مک دونالد دو محققی که در این زمینه کار می کردند نشان دادند که درک گفتار کاملا توسط گوش و حس شنوایی ما انجام نمی شه و حس بینایی هم در درک گفتار تاثیر داره. همونجور که در این ویدیو بسته به اینکه ویدیوی چپ یا راست رو نگاه کنیم کلمه متفاوتی رو می شنویم.

اوه مطلب جذاب دیگه
بررسی: تویوتا کرولا 2017 ، سریع، کارآمد و مطمئن

اگه به ویدیوها با دقت نگاه کنید متوجه می شید که در تصویر سمت راست لب پایین گوینده در حال تلفظ کلمه تا حدود لای دندان ها می ره و حالتی مانند وقتی که کلمه "ف" در انگلیسی تافظ میشه رو می گیره. این کلید حل این معماس ، شرطی بودن ذهن ما به یک حالت خاص که تداعی کننده کلمه ای مشخص هست. در تصویر سمت راست گوینده حالت تلفظ "ب" رو با لبهاش نشون می ده. مغز ما انسانها یه ماشین خیلی پیشرفته و پیچیده اس که از دستورات خاصی پیروی می کنی تا با هماهنگی بین حس های مختلف مثل بینایی ، شنوایی ، لامسه و غیره حالات و پیام های گوناگونی رو ایجاد کنه. به دلیل وجود دستورات و شرطی بودن مغز ما وقتی به شکل فردی که حرکت لبهاش تذلعی کننده کلمه "ف" هست نگاه می کنیم (سمت راست) کلمه "فار" رو می شنویم و در تصویر سمت راست که حرکت لب و دهان تداعی تلفظ "ب" هست کلمه "بار" رو می شنویم.

اوه مطلب جذاب دیگه
نور دقیقا از چه درست شده؟

ارتباط بین دیدن و شنیدن ، کلمه ای که واقعا در این ویدیو تلفظ میشه چیه؟

برای این کار لازمه ارتباط بین دیدن و شنیدن رو قطع کنیم. چشمهاتون رو ببندید و بدون نگاه کردن به تصویر فقط گوش بدید. کلمات فار و بار یکبار در میان به ترتیب ادا می شن.

این کلیپ علاوه بر بررسی یک اصل علمی یکبار دیگه قسمتی پیچیدگیهای ذهن انسان رو نشون میده. شاید خیلی از احساساتی که داریم ، یا خیلی از استرس ها یا نگرانی هامون اونقدرها هم واقعی نیستن ، شاید سیستم شرطی شده ذهنمون داره گولمون می زنه و باعث می شه احساسی غیر واقعی راجع به خودمون ، شرایط و مشکلاتمون داشته باشیم

اوه مطلب جذاب دیگه
چگونه کامپیوتر مخصوص بازی 4K ایکس باکس OneX مایکروسافت و پلی استیشن 4Pro سونی را شکست می دهد ؟

[ratings]

 

 

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*