اثر نور و تاریکی بر کیفیت خواب

چرا نور ما را از خواب بیدار می­ کند و تاریکی موجب خواب ما می­شود؟

یک مطالعۀ جدید درباره اثر نور بر خواب  انجام شده و پروتئینی در مغز کشف شده که به نور و تاریکی پاسخ می­دهد. بسیاری از ما شنیده ­ایم که خواب در هنگام تاریکی برای سلامتی مناسب تر است و نور و تاریکی در ریتم شبانه­ روزی ما اثرگذار هستند. اما نور چگونه بر چرخۀ خواب و بیداری ما اثر می­گذارد؟ تحقیق جدید پاسخی برای این پرسش دارد.اکنون که تابستان است کسانی که دوست دارند تا بعد از ساعت ۶ صبح بخوابند باید یک جفت پردۀ ضخیم و مناسب در اتاق نصب کنند زیرا نور بدنبال بیدار کردن ما است. اما چرا این اتفاق می­افتد؟

اثر نور بر خواب

اکثر ما می­دانیم که نور نقش مهمی در تنظیم ریتم شبانه­ روزی ما ایفا می­کند اما نور چطور مستقیماً بر روی خواب ما تأثیر گذار است. محققان موسسۀ فناوری کالیفرنیا (کلتک) به بررسی اثر نور بر روی خواب پرداخته­اند.

سرپرست این تیم تحقیقی که نتایج آن در مجلۀ Neuron چاپ شده است، دیوید پروبر استاد زیست‌شناسی کلتک است.

پروفسور پروبر به تشریح انگیزۀ تحقیق پرداخته و می­گوید: “محققان قبلاً گیرنده­های نوری چشم را شناسایی کرده­اند که وجود آنها برای اثرگذاری مستقیم نور در ریتم خواب و بیداری ما لازم است. اما ما به دنبال آن هستیم تا بدانیم که چگونه مغز از این اطلاعات بصری استفاده می­کند تا در روند خواب اثر بگذارد”.

برای پاسخ به اینها، پروفسور پروبر و تیم همراه به معاینۀ زبرا ماهی ­ها پرداخته ­اند که این ماهی­ها الگوی خواب و بیداریشان شبیه به انسان­ها بوده و سیستم بصری شفافی دارند بنابراین محققان را قادر می­سازد تا تصاویری از نورون­های آنها به یک شیوۀ غیرتهاجمی بدست آورند.

یک پروتئین چگونه به نور پاسخ می­دهد

نویسندۀ اول وندی چن آزمایشاتی در این زمینه انجام داد. او بر روی زبرا ماهی­ها تمرکز نمود که از لحاظ ژنتیکی استفاده از پروتئین خاصی را تعدیل می­نماید و آن را پروکینتیسین ۲ (پروک ۲) نامیده­اند. محققان دریافتند که ماهی­ ای که درصد بالایی از پروک ۲ دارد، در طول روز تمایل دارد به خواب برود و در طول شب بیدار بماند.نکتۀ جالب توجه اینکه بنظر نمی­رسد که این روند به ریتم شبانه ­روزی ماهی بستگی داشته باشد. در مقابل روشن یا خاموش بودن چراغ می­تواند آن را تحت تأثیر قرار دهد.نتایج این آزمایشات نشان داد که پروک ۲ می­تواند همان تأثیر بیدارکنندگی نور را داشته باشد و همچنین تأثیر تاریکی بر روند خواب را کنترل نماید.

دانشمندان به تحریک جهش ­های ژنتیکی در پروک ۲ متعلق به ماهی و گیرندۀ آن پرداختند تا ببینند که چگونه اینها می­توانند بر الگوی اثر گذاری نور بر روی خوب و بیداری اثرگذار باشند.آنها دریافتند که زبرا ماهی­ها بر اثر نور دچار کمبود خواب می­شوند. برای مثال ماهی با داشتن گروک ۲ تمایل دارد تا در صورت روشن بودن محیط فعالیت بیشتری داشته باشد و در هنگام خاموش بودن منافذ نور فعالیت کمتری بکند که این امر در مورد ماهیانی که پروک ۲ دارند قابل مشاهده است.در نهایت، دانشمندان بدنبال این هستند که آیا نور به منظور تنظیم خواب به پروتئین­های القایی دیگری نیز در مغز نیاز دارد یا نه؟

محققان دریافتند که سطوح بالای پر.ک ۲ موجب بالا رفتن سطح گالانین شده و یک نوروپپتید در بخش هیپوتالاموس مغز تشکیل می­شود که نقش مهمی در تنظیم خواب دارد.برای درک فعل و انفعال خواب­آلودگی در بین ژن­ها و نورون­های انسانی، و همچنین برای بررسی اینکه آیا نوروپپتید پروک ۲ همان اثر را بر روی انسان دارد یا نه به تحقیق بیشتری نیاز است.

اگر تحقیقات نشان دهند که پروتئین­های مغزی رفتار مشابهی دارند، این مطالعه می­تواند راه را برای استفاده از داروهای بالینی در درمان خواب­آلودگی یا کم­خوابی را فراهم نماید.

پروفسور دیوید پروبر می­گوید: “اگر چه موجودات روزفعالی نظیر زبرا ماهی­ها بیشتر وقت شبانه را در خواب بسر می­برند و در روز بیدار هستند ولی آنها هم مانند انسان­ها در طول روز خواب کوتاهی دارند و گاهی اوقات شب­ها نیز بیدار می­مانند”.

منبع: medicalnewstoday

 

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*