آشپزخانه هوشمند ، چگونه تکنولوژی های جدید زندگی ما را تغییر می دهد

با پیشرفت عجیب تکنولوژی در سالیان اخیر در آینده ای نه چندان دور، آشپزخانه هوشمند شما خودش در مورد همه چیز فکر خواهد کرد. 

مایکروویو که پس از جنگ جهانی دوم اختراع شد با گرم کردن غذا در چند ثانیه موجب بوجود آمدن انقلابی در آشپزی شد.اکنون کارشناسان معتقدند که آشپزخانه­ها مستعد نوآوری­های دیگری هستند. موج بعدی متعلق به دستگاه­های هوشمند، فناوری­های صوتی و چاپگرهای سه­ بعدی خواهد بود.

آشپزخانه هوشمند

شرکت ویرپول (Whirlpool) به دنبال خلق یک آشپزخانۀ هوشمند می­باشد. تجهیزاتی که این شرکت تولید می­کند شامل صفحه­های لمسی هستند که می­توان دستورالعمل­های مورد نظر را روی آنها اعمال نمود مانند یخچال فریزی که تاریخ انقضای شیر را به شما یادآوری می­کند و به لطف حسگرهای تشخیصی که دارد می­تواند هر نوع غذا مانند یک کاسه سوپ را گرم نماید و در جای مخصوص خود قرار دهد.

در حالیکه ما حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال با داشتن چنین آشپزخانه­هایی فاصله داریم، ولی بیشتر این فناوری­ها در حال حاضر وجود دارند. بزرگترین چالش پیش رو این است که بتوان تجهیزات ساختۀ شرکت­های مختلف را به یکدیگر مرتبط نمود.

اوه مطلب جذاب دیگه
خانه های آینده احتمالا خود را تعمیر خواهند کرد

برای مثال، یخچال شما می­تواند برای رعایت تناسب اندامتان غذاهایی را به شما پیشنهاد دهد که مطابق با اهداف رژیمی شما باشند. کابینت­ها می­توانند مجهز به حسگرهایی شوند و جای آنچه را که بدنبالش هستید را به شما نشان دهند. با گذشت زمان، آشپزخانه می­تواند تخمین بزند که شما در طی یک روز چه مقدار کالری مصرف کرده ­اید.

"به گفتۀ لیویت (Leavitt): این داده­ها را می­توان با فروشگاه­های اغذیه هم به اشتراک گذاشت تا بتوانند محصول جدید خود را بطور خودکار به شما تحویل دهند و یا الگوریتمی ایجاد نمایند که بتواند پیش­بینی کند که آیا شما از این محصول جدید خوشتان خواهد آمد یا خیر.

نقش کانونی و مرکزی یخچال فریز در آشپزخانه هوشمند

در حال حاضر، یخچال فریز دارای نقش کانونی و محوری در ایجاد ارتباط بین وسایل هوشمندی است که در آشپزخانه کاربرد دارند.

یخچال­های هوشمند جدید سامسونگ مجهز به صفحه نمایش لمسی HD هستند که می­توان با آنها در دنیای اینترنت به جستجو پرداخت، موسیقی پخش کرد و یا از فروشگاه خرید کرد. در داخل یخچال دو دوربین کار گذاشته شده است و این اجازه را به شما می­دهد تا اقلامی را که نیاز دارید تا تهیه کرده و جایگزین نمایید و همچنین می­توانید برنامه­ای روی گوشی هوشمند خود نصب نموده و یخچال را کنترل نمایید.

اوه مطلب جذاب دیگه
گوگل کلیپس (Google Clips)، عکاس هوشمند

ولی وقتی یخچال فریز را با دیگر لوازم خانگی مرتبط نمایید، توان آن افزایش خواهد یافت. به گفتۀ ربکا چزنی، رئیس بخش تحقیقات در موسسۀ فود فیوچرز لب (Food Futures Lab)، این بدان معنا است که یک مخلوط­کن می­تواند بر اساس مایحتاج موجود، دستورالعمل­های متناظر را از اینترنت دانلود نماید.

.

چزنی می­گوید: یخچال می­تواند مواد داخل خود را چک نماید و آنچه را که مورد نیاز را لیست نماید و در اختیار شما قرار دهد.

شرکت­های دیگری هم هستند که بدنبال ساخت یخچال­های هوشمند هستند. آمازون (AMZN, Tech30) یک ثبت اختراع در زمینۀ یخچال فریزرهای هوشمند به انجام رسانده است که در آنها حسگرهایی وجود دارد که می­توانند مواد خرا ب شده را آشکار نمایند. سپس از طریق تلفن همراه، این موارد را به اطلاع شما برسانند.

به گفتۀ لیویت: در حالیکه که این امکان وجود که این برنامه بعنوان یک حرکت عالی برای آمازون به نظر برسد، می­توان آن را بعنوان روشی جدید در جمع­آوری داده و عرضۀ اتوماتیک محصولات به مصرف­کنندگان، محسوب کرد.

اوه مطلب جذاب دیگه
ممنوعیت راندن ماشین برای انسان ها در آینده نزدیک

آمازون به ویژه دکمه­ ای در خانه تعبیه می­نماید که به وسایلی همچون بلندگوهای هوشمند و دکمه­های دَش (Dash) متصل بوده و به شما اجازه می­دهد تا با فشار دادن یک دکمۀ فیزیکی، مایع تمیزکنندۀ لباسشویی و یا دستمال توالت را تعویض نمایید.

هواپیماهای بدون سرنشین و کنترل از راه دور می­توانند نقش مهمی در رساندن سفارشاتی نظیر غذا ایفا نمایند. آمازون در سال جاری طرحی به ثبت رسانده است که مربوط به طراحی انواع هواپیماهای بدون سرنشین بوده که می­توانند تحولی در حمل و نقل ایجاد نمایند.

لیویت معتقد است که هواپیماهای بدون سرنشین می­توانند از درون یک دریچۀ مخصوص وارد آشپزخانه شما شده و سفارشات غذایی را تحویل دهند و یا حتی آنها را درون یخچال بگذارند.

به گفتۀ لیویت: در آینده خواهیم دید که یخچال­ها در نزدیکی درهای ورودی آشپزخانه نصب می­شوند و هواپیماهای بدون سرنشین خواهند توانست مواد غذایی را مستقیما درون یخچال قرار دهند.

[ratings]

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*